28.01.2019.

Vai tiešām “viegli lasīt?”

Viegli lasīt

Virkne valsts iestāžu savās tīmekļa vietnēs veido  sadaļas “vieglajā valodā”, lai nodrošinātu to piekļūstamību, tomēr projekta Piekļūstamība.lv eksperti secina, ka šis risinājums nesniedz vēlamo rezultātu. Sadaļu saturs lielākoties ir nepietiekams vai netiek savlaicīgi atjaunināts, kas liedz daļai sabiedrības saņemt aktuālu un būtisku informāciju.

Saskaņā ar Ministru Kabineta noteikumiem un Eiropas Savienības direktīvu, sākot ar 2019. gada 20. septembri, jaunajām valsts pārvaldes tīmekļa vietnēm jābūt izstrādātām atbilstoši piekļūstamības principiem, lai tās būtu ērtas cilvēkiem arī veselības stāvokļa vai tehnoloģiju radītu traucējumu gadījumos. Turpmākajos gados izmaiņas būs jāveic arī agrāk izveidotajās valsts pārvaldes tīmekļa vietnēs un mobilajās lietotnēs.

No funkcionalitātes, satura un vizuālā dizaina viedokļa veiksmīgākais risinājums būtu veidot tīmekļa vietnes un mobilās lietotnes tā, lai visas tās sadaļas atbilstu piekļūstamības kritērijiem, tomēr daudzu iestāžu vietnēs tiek izvēlēta stratēģija izveidot atsevišķu sadaļu “Viegli lasīt”. No izstrādātāju skatu punkta tas ir vieglākais un arī lētākais risinājums, kā nodrošināt vietnes atbilstību normatīviem aktiem. Tomēr, kā novēroja Piekļūstamība.lv speciālisti, šim risinājumam ir būtisks trūkums – tās nepiedāvā noderīgu un aktuālu saturu.

Piekļūstamība.lv veica izpēti ar mērķi noskaidrot, vai Ministru kabineta un ministriju tīmekļu vietnēs ir atrodama informācija par izmaiņām vadībā pēc jaunās valdības izveides.

25.janvarī, divas dienas pēc jaunās valdības apstiprināšanas, informācija par jauno vadītāju bija ievietota tikai vienas – Tieslietu ministrijas – tīmekļa vietnes sadaļā “Viegli lasīt”. Tomēr šajā sadaļā redzamais saturs neatšķiras no tā, kas paredzēts citiem vietnes lietotājiem – ir veiktas tikai nelielas izmaiņas dizainā. Ministru kabineta un Ekonomikas, Labklājības, Finanšu un Zemkopības ministriju vietņu sadaļās “Viegli lasīt” bija informācija par iepriekšējiem ministriem. Lai gan Ārlietu un Kultūras ministrijās ministri nav mainījušies, piemēram, Ārlietu ministrijas vietnē sadaļas saturs atjaunots vien 2016. gada 13. maijā, savukārt Kultūras ministrijas vietnē nav infomācijas par izmaiņu datumu, bet Veselības ministrijas tīmekļa lapā nav atrodama informācija ne par jauno, ne par iepriekšējo ministri.

Iekšlietu, Satiksmes, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības, Izglītības un zinātnes ministriju vietnēs nav sadaļu “Viegli lasīt”. Tādas nav arī Aizsardzības ministrijas vietnē, tomēr šajā gadījumā tā nav nepieciešama, jo viss vietnes saturs un funkcionalitāte ir pielāgota plašam lietotāju lokam – arī tiem cilvēkiem, kuriem ir veselības stāvokļa vai tehnoloģiju radīti ierobežojumi.

Citi piekļūstamības raksti

Piekļūstamu attēlu izveide sociālajos medijos
Kā izveidot piekļūstamu dokumentu?
Ierunājot “Sprīdīša” fragmentu, 4. maijā iedzīvotāji ir aicināti palīdzēt modernajām tehnoloģijām apgūt latviešu valodu
Tumši zila bilde ar lielu Balsu taka logo vidū. Apakšā atbalstītāju logo LUMI, LFMI, LATA, UNESCO