Digitālās vides piekļūstamība cilvēkiem, kuriem trīc rokas

Gandrīz katras saskarnes izstrādē būtu jāievēro principi, kas dara tās lietošanu ērtu cilvēkiem, kuri nevar kontrolēt sīkas roku kustības. Piemēram, Parkinsona slimības gadījumā. Par digitālās vides piekļūstamību pasaulē tiek runāts arvien vairāk, diemžēl pārāk maz vērības tiek pievērsts šķēršļiem, ar kuriem saskaras cilvēki, kuriem trīc rokas.

Ikvienam no mums ir kādreiz sanācis uzklikšķināt datorā vai mobilajā tālrunī uz kāda aktīva lauka/saites un atvērt vietni vai saturu, kuru neesam vēlējušies. Piemēram, braucot transportā un mobilajā ierīcē ritinot uz leju saturu. Savukārt cilvēkiem, kuriem trīc rokas, tā notiek teju katru reizi, kad tiek lietotas ierīces. It īpaši, ja tām ir skārienekrāns, kura izmantošanai ir nepieciešama sīka pirkstu motorika – pirksts ir jānovieto uz pareizās ekrāna daļas, jāritina atbilstošā ātrumā un pareizajā virzienā, vienlaicīgi turot to uz ekrāna.

Saskarne kā viena liela poga

Daudzas tīmekļa un programmu saskarnes ir izstrādātas nepareizi, radot problēmas lietotājiem, kuriem ir grūtības izmantot skārienekrānu. Tomēr ir vairāki vienkārši paņēmieni, kā saskarni var padarīt vieglāk piekļūstamu.

Daudzas vietnes un lietotnes saturs bieži vien tiek sarindotas bez atstarpēm. Šādi:

Vizuāls piemērs, ka ir nepareizi saites veidot cieši blakus, neatstājot brīvu vietu starp tām

Videoierakstā redzams cilvēks ar Parkinsona slimību, kurš mēģina izmantot saskarni lietotāja testa laikā ( video ir pieejami subtitri angļu valodā).

Kā redzams ierakstā, lietotājs cenšas novietot pirkstu starp ziņu sižetiem, cerot, ka šī vieta nereaģēs uz pieskārienu un neaktivizēs saites. Tomēr katra ekrāna daļa ir saistīta – it kā visa saskarsme būtu viena liela poga.

Lūk, citāts no video, kas izskaidro tā būtību:

Viņiem vajadzētu pievienot atstarpi starp dažādiem objektiem, lai es varētu nolikt pirkstu, kaut ko neaktivizējot.

– lietotājs ar parkinsona slimību

Risinājumi

Ja minētajā sarakstā ir neliela atstarpe starp aktīvajām saitēm, lietotāji tur var novietot pirkstu, nejauši nepieskaroties aktīvajiem laukiem, kas aizved citur. Šīs atstarpes lietotni padara arī mazāk pieblīvētu, līdz ar to vizuāli pievilcīgāku lietotājiem!

Vizuāli parādīts, kā izskatās tīmekļa vietnes saturs ja ir dizainētas atsterpes starp saitēm.

Vēl viens veids, kā atrisināt šo problēmu, būtu mobilo ierīču pārlūkprogrammām nodrošināt ritjoslas redzamību ekrāna malā. Ja tas vēl nav izdarīts, ritjoslu var aktivizēt pārlūka iestatījumu izvēlnē vai citā veidā.

Starptautiskais standarts

Globālā tīmekļa satura piekļūstamības pamatnostādnēs (WCAG) ir nepietiekami liela uzmanība veltīta kritērijiem, kas atvieglotu saskarņu lietošanu cilvēkiem, kuriem trīc rokas.

Iespējamie iemesli ir:

  • Skārienekrānu izmantošana pēdējos 10 gados ir strauji attīstījusies, savukārt, standarti mainās daudz lēnāk. 2010. gada WCAG versija tika publicēta 2008. gadā, bet no 2018.gada vasaras ir pieejama WCAG 2.1.
  • Trūkst zināšanu par piekļūstamības jautājumiem, kas skar lietotājus ar motorikas traucējumiem.
  • WCAG galvenokārt ir vērsta uz redzes traucējumiem un palīgtehnoloģijām. Motorikas darbības traucējumiem būtiski saskarņu risinājumi diemžēl nav iekļauti vadlīnijas augstākajos līmeņos A un AA, kuri minēti daudzos tiesības aktos un prasībās.

Lai kāds būtu iemesls, motorikas darbības traucējumu iekļaušana piekļūstamības pamatnostādnēs ir ļoti svarīga, un cerams, ka jaunākajā WCAG 3.0 versijā tas tiks ņemts vērā.

Padarīsim digitālo vidi piekļūstamāku cilvēkiem ar motorikas problēmām un Parkinsona slimību

Paldies, ka izrādījāt interesi par piekļūstamību!

Materiāls sagatavots, balstoties uz piekļūstamības un datorzinību eksperta Ērika Zeterstorma (Erik Zetterström, ICT Enablers un axesslab.com) rakstu. Autors arī pats saskāries ar aprakstīto problēmu, jo pirms dažiem gadiem viņam tika diagnosticēta Parkinsona slimība. 

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *